Yagam (rytuał ognia)

Swamidżi wyjaśnił, że w starożytności ludzie odprawiali jagam jako inną formę abiszekamu. Zamiast wylewać składniki na formę lub posąg Boskości, wlewali ghee i wrzucali owoce, zioła i inne święte składniki do ognia, aby spłonęły i dotarły do Boskości w postaci dymu. Robili to podczas śpiewania mantr. W ten sposób skupiając swoje umysły na jednym punkcie, patrzyli następnie na ogień i na wibracje Boskości które się tam pojawiły.

Siddhowie nauczali wykonywania abiszekamów i jagamów tysiące lat temu. Swamidżi mówi, że te rytuały są dla nas korzystne nawet teraz, ponieważ najłatwiejszą drogą dla człowieka, aby zbliżyć się do Boskości, jest oddawanie czci Boskości, zapominając o sobie i poddając się z prawdziwym oddaniem, w czym pomagają nam te pudże.

Swamidżi powiedział, że wszelkie rytuały, które wykonujemy należycie z oddaniem, mają moc i warto w nich uczestniczyć. Jeśli jemy resztki po jagamie, jest to zdrowe dla organizmu i dobrego samopoczucia. Mówi się, że dym jagamu jest również bardzo zdrowy i może nawet przynieść ulgę po skutkach katastrof naturalnych i promieniowaniu wybuchu bomby atomowej! Swamidżi wyjaśnił, że mantry mają moc dzięki boskości, która jest w każdym z nas. Dlatego tylko wtedy, gdy intonujesz mantry z uczuciem i wiarą w tę wewnętrzną moc, będą one naprawdę działać.

Agni to Dewa ognia, zwany także Bogiem ognia. W czasach wedyjskich Agni był wzywany codziennie. Został uznany za posłańca, który przynosi nasze ofiary Bogu. Słońce to kolejna forma Agni, dewy ognia.

“We wszystkich pudżach bardzo ważne jest, aby zapomnieć o sobie
i całkowicie skupić umysł na bóstwie. Recytujcie święte imiona Boga, przystrajacie bóstwo girlandami i ofiarowujcie mu kwiaty. Jeśli śpiewacie imiona Boskości (astotra) i zapomnicie o sobie, poczujecie dreszcze! Gdy zapomnicie o sobie, wasze umysły całkowicie zatopią się w Bogu. (…)

Aby odczuć ten stan, musicie zmienić swoje życie i poświęcić więcej czasu na pudżę. Hulamy sobie w tym ziemskim życiu i twierdzimy, że nie możemy wyjść poza maję, ziemską iluzję. Kiedy znajdziecie czas i zaczniecie wykonywać tę pudżę, będziecie praktykować bhakti jogę, czyli jogę
i oddanie w tym samym czasie. Jeśli wykonujecie pudżę regularnie, odkryjecie jak wiele przygotowań ona wymaga. Staniecie się bardzo zajęci, jakbyście wykonywali asany, a wasze ciała, umysły i całe wasze istnienie będą całkowicie zaangażowane w praktykę. Umysł staje się bardzo skupiony. Kiedy całkowicie zaangażujemy w pudżę umysł i myśli, zapominamy o sobie, a ta potężna boska moc, łaska i mądrość połączy się z naszym sercem. Jeśli w skupieniu wykonujecie pudżę, wyniesie ona was najwyższy poziom.

Wielu ludzi osiągnęło poznanie i wyzwolenie poprzez praktykę rytuałów. (…) Dostaliście niezwykłą szansę, aby czcić Boskość ze spokojnym umysłem i stale o niej pamiętać. Nie zmarnujcie tej szansy!”

Swami Premananda

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved