Kiedy staniemy się naprawdę szczęśliwi?

Swamidżi, kiedy staniemy się naprawdę szczęśliwi? Czy wtedy, gdy będziemy widzieć światło, czy może zanim to nastąpi?

Wyobraź sobie teraz, że idziesz do restauracji w Trichy i zamawiasz idli i czatneja, dobrze? Kelner kładzie przed tobą zamówione jedzenie, ale ty go nie jesz. Przy tym, chociaż nie dotknąłeś nawet tego jedzenia, to wciąż chcesz dowiedzieć się jak smakuje. Jak możesz poznać smak tych potraw, jeśli jeszcze ich nie posmakowałeś?

(Wielbiciele:) To niemożliwe.

No tak, ale właśnie takie jest pytanie, na które oczekujesz ode mnie odpowiedzi. Wejdź w medytację.  To jest najwyższa metoda. Stań się dojrzały. Przestań patrzeć na idli – zjedz je. Zrób to naprawdę, a wtedy dowiesz się, jaki jest tego smak. Czemu mnie o to pytasz? Ja już wiem jak to smakuje, ale dlaczego ty tego nie wiesz? Ponieważ nie jesteś gotowy by praktykować, a mimo to chciałbyś dowiedzieć się jak to smakuje.

Istotą duchowości jest bezpośrednie doświadczenie.

Ja medytuję w swoim wnętrzu w pewien określony sposób, a inna osoba we własnym wnętrzu odnajdzie swój własny indywidualny styl. Ale jak byś tego nie robił, niczego nie oczekuj. Jeśli medytujesz i masz pewne doświadczenia oraz osiągniesz pewien poziom, wtedy możesz mnie o to zapytać w prywatnej rozmowie, a ja wyjaśnię ci pewne rzeczy i związane z tym możliwości. Najpierw musisz zasiać nasiono drzewa mango, potem podlewać je i nieustannie o nie dbać. Po pięciu latach na tym młodym drzewie w naturalny sposób pojawi się kilka owoców mango. A wówczas ja już nie będę potrzebny – udzielę ci może jedynie niewielkiej rady odnośnie tej, czy innej sprawy. Uważnie opiekuję się tobą na początkowym etapie. Ty wiesz wszystko – to jest już wewnątrz ciebie. Pokazuję ci jedynie jak wejść do swojego wnętrza. Kiedy już tam wejdziesz będziesz mógł sam zdecydować jak dalej zamierzasz prowadzić swoją medytację. Będziesz rozwijał się na swój własny, indywidualny i unikalny sposób.

Przeczytałeś już bardzo dużo książek, ale jaką stosujesz metodę medytacji? Żadnej – dlatego moje mówienie o medytacji nie przynosi ci żadnej korzyści. Pytasz mnie, jakie znaczenie ma medytacja i ja ci to wyjaśniam, ale jeżeli tego nie robisz, to, jaki to ma sens? Żaden.

Niektórzy ludzie interesują się rytuałami, niektórzy działalnością charytatywną i służbą, a niektórzy śpiewaniem pieśni wychwalających Boga. Możesz podążać tymi ścieżkami prowadzącymi do oświecenia. Wszystkie są ścieżkami do wolności. Bez problemu możesz sobie wybrać praktyki, za pomocą, których chcesz się rozwijać duchowo oraz taką drogę, jaka ci się tylko żywnie podoba. Będę cię w tym wspierał i prowadził na każdej z nich, ale kluczowe jest żebyś praktykował. Faktycznie to rób, a nie tylko rozmawiaj o tym. Nie poprzestawaj na przyglądaniu się jedzeniu leżącemu na stole – jedz je i smakuj.

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved