Co powstrzymuje nas przed zbliżeniem się do Boga?

Swamidżi, czy to my trzymamy się z dala od Boga, czy może to Bóg trzyma nas na dystans? Na czym polega przeszkoda albo trudność, która sprawia, że nie możemy zbliżyć się do Boga?

Zawsze jesteście z Bogiem i nigdy nie jesteście od niego oddaleni. Wniosek, że ktoś sam oddziela się od Boga jest błędny. To Bóg jest tym, który was uaktywnia, to on jest waszym stwórcą i on sprawia, że wykonujesz działania. On przysłał was na ten świat, ale wy nie wiecie, po co to zrobił. Z powodu tej ignorancji nie jesteście w stanie go zrozumieć.

Jest taka idea zgodnie, z którą każda osoba powinna dążyć do samorealizacji. Dopóki człowiek nie pozna tej idei, pozostaje w ciemności i utrzymuje siebie z dala od Boga. Ten świat jest stwarzany, podtrzymywany i niszczony przez Boga. To jest ta prawda, którą nieustannie powinniśmy sobie uświadamiać. Przyczyną naszej ignorancji jest zanieczyszczenie naszych serc przez złe tendencje takie jak żądze, złość, ego, itp. Właśnie takie tendencje zniewalają nas i utrzymują z dala od Boskości.

O Boże! Myśli o tobie nie pojawiają się w moim umyśle. Czy to ja, czy może ty jesteś odpowiedzialny za to wyobcowanie? Poddałem siebie w pełni u twoich stóp, więc dlaczego, o Boże, pozostajesz obojętny wobec mnie? W taki sposób zapytuje umysł pogrążony w bólu. Ogłaszasz ot tak po prostu, że w pełni poddałeś się u stóp Boga, ale wciąż nawet jeszcze nie przełożyłeś na działanie twojej idei poddania się. Co powstrzymuje cię przed uczynieniem tego?

Mówisz, że posiadasz purna śaranagati, ale twój umysł jest jak małpa skacząca z jednej gałęzi na drugą. Rozbrykany umysł podąża swoimi ścieżkami i jego aktywność nie jest w żaden sposób ograniczana. Ten nieustannie działający umysł w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że powinien przestać się poruszać i odnajduje wielką radość we śnie, ale jednak sen nie jest stanem nieporuszenia umysłu. Niektórzy ludzie sądzą, że ich umysły odpoczywają, gdy zasypiają i głośno chrapią. Twierdzenie, że umysł wycisza się podczas snu, jest nieporozumieniem. Bądź świadomy, wolny od snu i zawsze myśl o Bogu! Koncentruj wszystkie swoje myśli na Bogu. Niech bezużyteczne myśli odejdą i niech wszystkie twoje myśli będą o Bogu. Wówczas, gdy twój umysł pozostaje w spoczynku, gdy niczego nie robi, zbliżasz się do Boga. Bo to ty trzymasz się z dala od Boga przy pomocy swoich nieokiełznanych myśli. Kierujesz wszystkie swoje myśli w złym kierunku i oczekujesz, że zaspokoisz pragnienia umysłu, co w rzeczywistości jest szkodliwe dla jego dobrostanu. Jeśli naprawdę i szczerze będziesz myślał o Bogu, wówczas zaczniesz się do niego zbliżać i w konsekwencji będziesz widział Boga.

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved