Tą ogromną siłę, która przewodzi pięciu wielkim elementom

Religia nie jest czymś ekstremalnym czy fanatycznym. Religia powinna być czymś, co umożliwia nam osiągnąć niezachwianą stabilizację, czyż nie tak? W obecnych czasach jesteśmy podzieleni według naszych wierzeń. To jest tylko sposób separowania ludzi, ale bez prawidłowego zrozumienia. Żyją oni bez zauważenia faktu, że to nie Bóg stworzył te wszystkie religie, języki, klasyfikacje, kasty i podziały.

Odwieczne prawo życia Sanatana Dharma, powstało zanim pojawiły się skały i ziemia.  Sanatana Dharma daje nam wiedzę o pięciu różnych elementach – woda, ogień, powietrze, przestrzeń (eter) i ziemia. Dzięki tym elementom, skały, ląd i woda wypływająca i połączona z powietrzem i światłem słonecznym, zamieniły się w trawy, podstawowe mikro-organizmy (robaki), a później w wiele gatunków zwierząt, ptaków, węży i na końcu w istoty ludzkie.

W tym ludzkim wcieleniu, jeśli ktoś głęboko kontempluje naturę sześciu zmysłów, może on czy ona uczynić swą duszę dojrzałą – ale jeśli ktoś dołącza do tego siódmy zmysł, który jest stanem samorealizacji, jak wiele świętych, duchowych tajemnic i jak wiele boskiej wiedzy możesz absorbować!

Człowiek widział manifestację Najwyższego. Doświadczył boskiej medytacji. Czcił wodę. Czcił również ziemię. Czcił on przestrzeń – pustkę. Adorował wiatr. Oddawał hołdy słońcu. Mądrość, która z tego wyrosła to Sanatana Dharma, odwieczne prawo. Moje ciało fizyczne jest stworzone z pięciu elementów, ale wciąż nie potrafię zrozumieć znaczenia Panchaksharam, pięciosylabowej mantry Si-Va-Ya-Na-Ma!

Zewnętrzne oczy mężczyzny zawsze patrzą najpierw na miejsca, które jako pierwsze zaspokajały jego głód i miejsce, z którego się narodził. Oszukańczy umysł myśli, że te pragnienie jest wszystkim w życiu. Dlatego nie jesteście w stanie poczuć, że to nie ma dla was żadnej wartości. Obawiam się, że nie mogę wyjaśnić wam całej prawdy. Nie zrozumieliście tego i nie zrozumieliście mnie do końca. Nie załapaliście całkowicie moich nauk. Nie zrozumieliście w pełni waszej sytuacji i poziomu, na którym jesteście w tej chwili.

Jeśli jeden z pięciu elementów opuściłby twoje ciało, wtedy nie istniałoby ono dłużej. Oddychanie wydarza się samoistnie, ale czy rozumiesz oddech? Jeśli byś nie oddychał, czy mógłbyś mówić? Czy mógłbyś się poruszać? Zanim zapomnisz jak nabierać powietrze, poszukaj drogi, aby osiągnąć Boga. Jeśli nie osiągniesz czegoś w tym wcieleniu, nie osiągniesz tego w innych wcieleniach. Możesz narodzić się wiele razy, ale jaki jest sens odradzania się z wiedzą, którą już zgromadziłeś? Zalety z poprzednich wcieleń przylgnęły do twojej duszy i przyniosły ci takie błogosławieństwo – jakie jest jego znaczenie, jeśli nie doświadczysz ostatecznego stadium życia?

Jeśli kontemplujesz tą ogromną siłę, która przewodzi pięciu wielkim elementom, osiągniesz duchową mądrość i stan ostatecznej radości. Kiedy to zrozumiesz, osiągniesz to. Jeśli jeszcze nie rozumiesz, postaraj się to zrobić. To jest to, co staram się wam pomóc zrozumieć.

Mistyczna rzeczywistość, która jest wewnątrz mnie, i która jest wewnątrz ciebie, obie są takie same. Ta najwyższa energia zamieszkuje w ciele, które jest jak torba pełna powietrza. Nie możesz spostrzec uniwersalnej energii swoimi fizycznymi oczami. Możesz ją zauważyć, tylko, gdy otworzysz swoje wewnętrzne oko mądrości.

Na jakim jesteś etapie? Gdzie jesteś? Jaki jest zamiar i cel twoich narodzin? Będąc narodzonym, co zamierzasz zrobić? Jeśli szczerze zamierzasz kontemplować te pytania, nawet przez krótką chwilę, wkrótce zrozumiesz cel swoich narodzin. Kiedy już będziesz to wiedział, staniesz się Jednym z Nadrzędną Siłą.

Dżej Prema Śanti!

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved