Szanujmy zwierzęta i naturę!

Po tym, jak powstały kamienie, gleba, strumienie, powietrze, trawa, rośliny, pnącza, drzewa, insekty, robaki, ryby, gady, zwierzęta oraz istoty ludzkie, w czasach, gdy mieszkańcy Ziemi nie wiedzieli, że całe stworzenie było dziełem Boga, ludzie jedli wszystko. Jedno zwierzę zabijało inne zwierzę, aby przeżyć, a niektóre zwierzęta zabijały ludzi i zjadały ich. Istoty ludzkie żywiły się różnymi roślinami. Przez tysiące lat, mimo posiadania sześciu zmysłów, ludzie żyli jak stworzenia posiadające pięć zmysłów.

W XX wieku ludzie bardziej się rozwinęli, ale nadal żyli kierowani własnymi pragnieniami. Do głosu doszło wiele ruchów i organizacji społecznych, które podkreślały, jak ważne są prawa człowieka, uczucia, dobre zachowanie, prawa dzieci, współczucie, miłość oraz dobra przyszłość.

Od czasu stworzenia świata ludzie zapomnieli o innych żywych istotach i ich prawach. Hodowali krowy dla mleka, ale gdy tylko te przestały dawać mleko, były zabijane, a ich mięso jedzone. Nikt nie uznawał tego ze grzech. Igła wbijana w palec sprawia ból. Tak samo gdy zabija się krowę, ona czuje ból. Dlaczego ludzie tego nie rozumieją?

Wszystkie żywe stworzenia chorują. Istoty ludzkie nie umieją panować na sobą, ale kontrolują inne istoty. Ptaki są zamykane w klatkach, zwierzęta trzyma się w zoo. Niszczymy lasy, wycinając drzewa, co uniemożliwia zwierzętom swobodne przemieszczanie się. Leśniczy mają za zadanie ochraniać zwierzęta, ale każdego dnia zabijają je i zjadają. Osoby, które powinny chronić życie zwierząt, biorą łapówki od kłusowników, w ten sposób zachęcając ich do działania, co skutkuje polowaniami i wymieraniem gatunków. To jest fakt.

Ludzie wykorzystują słonie do pracy, a niedźwiedzie podczas pokazów cyrkowych do zarabiania pieniędzy. Papugi używane są do przepowiadania przyszłości. Byki transportują towary, a na grzbietach koni i osłów ludzie odbywają podróże. Wiele zwierząt cierpi z powodu okrucieństwa ludzi. Ponieważ zwierzęta nie mogą same się obronić, istnieje wiele organizacji walczących o prawa zwierząt, stowarzyszeń chroniących środowisko oraz innych podobnych grup, które sprzeciwiają się okrucieństwu wobec zwierząt.

W królestwie Chola, gdzie władcą był król Manu, istniał dzwon, w który mógł zabić każdy, kto miał jakąś skargę. Przez wiele lat dzwon był nieużywany, aż pewnego dnia ktoś go użył. Okazało się, że to krowa uderzyła w dzwon. Zwierzę podeszło i pociągnęło za sznur. Król dociekał, jaki był powód skargi tej krowy. Dowiedział się, że cielak, którego matką była ta krowa, został przejechany przez rydwan księcia i zmarł. Gdy król zdał sobie sprawę z cierpienia krowy, ukarał księcia, zabijając go w ten sam sposób. To jest prawdziwa historia. Zdarzenie miało miejsce w mieście Thiruvarur. Niektórzy królowie szanowali prawa zwierząt i udowodnili, że życie wszystkich istot jest takie samo i ma taką samą wartość.

Nawet w obecnych czasach, mimo postępów w każdej dziedzinie, ludzie ogólnie nie uważają zwierząt za żyjące istoty. Uznają je za pożywienie, a na dodatek żyjemy w świecie, w którym lubimy zjadać mięso.

Może nam się wydawać, że religie nie określają zasad dotyczących odżywiania się i że możemy jeść cokolwiek. Ale niektórzy religijni ludzie jedzą mięso, bo tak nakazuje im dogmat religijny.

Wegetarianizm wykracza poza religie i języki. Życie jednej istoty ma takie samo znaczenie, jak życie innej istoty. Wiedza i racjonalne poglądy są uznawane za najważniejsze w dzisiejszym świecie, ale to współczucie wobec wszystkich żyjących istot jest najważniejsze, ponieważ pomaga rodzajowi ludzkiemu rozwijać się i żyć w zdrowiu, bez żadnych dolegliwości. Byłoby dobrze, gdyby istoty ludzkie przestały jeść mięso, karczować lasy, kłusować, polować i zabijać zwierzęta. Każde społeczeństwo powinno zawalczyć o te idee i pomóc wprowadzić je w życie.

Mogą przyjść takie czasy, w których lasy, drzewa i rośliny zostaną zniszczone, a zwierzęta wyginą. Wtedy ludzie także przestaną istnieć, ponieważ całe istnienie zostanie poddane szkodliwemu działaniu promieniowania spowodowanego zniszczeniem warstwy ozonowej. Aby temu zapobiec, powinniśmy chronić lasy i pozwolić zwierzętom żyć na wolności. Wszyscy powinni niezwłocznie zacząć tę służbę polegającą na współczuciu wobec wszystkich istot.

W rezultacie takiego działania na Ziemi zapanuje pokój, a ludzie będą żyć w szczęściu.

Dżej Prema Śanti!

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved