Swamidżi odpowiada na wasze pytania

Swamidżi, jeśli zacząłbym podążać duchową ścieżką, czy nastąpiłaby we mnie zmiana? Jakie korzyści przynosi kroczenie duchową ścieżką?

Jeśli podążamy duchową ścieżką, nasze myśli i życiowe cele skierowałyby się w stronę przynoszącą większe korzyści. Zrozumielibyśmy, jakie błędy popełniliśmy w życiu. Bylibyśmy również w stanie zrozumieć, co jest prawdziwe, a co fałszywe na tym świecie. Zaczęlibyśmy postrzegać życie w bardzo jasny sposób. Dlatego jeśli zacząłbyś podążać duchową ścieżką, wyraźnie dostrzegłbyś właściwy sposób życia. Duchowa ścieżka pokazuje cel ludzkiego życia. Wielu ludzi rodzi się i wiedzie materialne życie, nie uświadomiwszy sobie jego celu. Jedzą, śpią, pracują i spełniają pragnienia ciała, a kiedy osiągają stan, w którym nie mogą spełnić swoich pragnień, stają się sfrustrowani. I w takim sfrustrowanym stanie umysłu umierają. Taki los spotkał wiele ludzkich istot. Jeśli możesz podążać duchową ścieżką, a nie złą ścieżką, jak większość ludzi, możesz osiągnąć bardzo wysoki mentalny poziom i szlachetne miejsce w życiu.

Czy człowiek może sam zrozumieć duchowość, czy jest to możliwe tylko dzięki łasce guru?

To pytanie pomaga nam zrozumieć, że są dwie kategorie ludzi. Pytasz, czy człowiek może sam zrozumieć duchowość? Czy ten człowiek ma niezbędną pewność siebie? Łaska Swamiego jest potrzebna, aby podążać właściwą duchową ścieżką, by wiedzieć, że ta droga będzie prowadziła raz z górki raz pod górkę oraz by rozwiązać problemy, które się w tobie pojawią. Gdy otrzymasz błogosławieństwa i łaskę Swamiego, aby podążać ścieżką duchowości, Swami weźmie za nią pełną odpowiedzialność. Jeśli postanowisz osiągnąć łaskę Boga poprzez łaskę guru, twój guru weźmie na siebie odpowiedzialność, by pokazać ci ścieżkę prowadzącą do Boga, by zachęcić cię do oddania się Bogu, by skierować cię z powrotem na właściwą ścieżkę, jeśli się pogubisz i zejdziesz na złą ścieżkę oraz by wynieść cię na wyższy poziom. Dlatego Wedy i święte pisma mówią o tym, że możemy osiągnąć łaskę Boga poprzez łaskę guru, ponieważ guru bierze taką odpowiedzialność i że łatwiej jest otrzymać łaskę Boga, mając guru. Dlatego przebywanie wśród osób zaawansowanych duchowo jest dla ciebie bardzo korzystne, gdyż pomaga ci zrobić postęp na duchowej ścieżce i daje ci siłę, aby nią kroczyć. Gdy wiedziesz duchowe życie i podążasz duchową ścieżką, ważne jest być w kontakcie z osobami zaawansowanymi duchowo i otrzymywać ich błogosławieństwa oraz pomoc. Przebywanie w takim środowisku i utrzymywanie takich relacji będzie dużą pomocą. Dlatego mówi się, że łaska guru jest bardzo ważna na twojej duchowej ścieżce.

Jak możemy pogodzić naszą codzienną pracę z duchowym życiem?

Pytasz, jak wnieść duchowość w swoją codzienną pracę? To bardzo proste. Wystarczy, że będziesz sobą, a Bóg będzie z Tobą. Nie zmieniaj się, nie pesz się. Wykonuj swoją pracę, myśląc o Bogu. Proste, prawda? Ja wstaję rano i przechadzam się po Aśramie – to mój obowiązek. Myślę o Bogu i wykonuję swoją pracę; to wystarczy. A ty nie oddajesz się Bogu; zawsze myślisz, że to TY wszystko robisz.

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved