Swamidżi mówi o medytacji i o tym, jak poczuć bliskość Boga

W ziemskich sprawach masz przywiązania, zazdrosny umysł i inne myśli powiązane ze światem. W ziemskich sprawach jak w prowadzeniu interesów, możesz mieć wątpliwości i chcesz wiedzieć co jest prawdą, a co kłamstwem ponieważ masz ziemskie przywiązania. To jest coś zupełnie innego od duchowej perspektywy. Kiedy wkraczasz na duchową ścieżkę, możesz bardzo szybko dowiedzieć się co jest prawdą a co kłamstwem. Początkowo bardzo trudno jest rozróżnić pomiędzy prawdą a kłamstwem ponieważ przeszkadzają Ci Twoje myśli. Nie pozwól, aby Twoje myśli przyćmiły Twój własny umysł, po prostu obserwuj. Normalnie żyjesz w innym otoczeniu i prowadzisz inne życie, a kiedy tu przychodzisz przynosisz ze sobą różne myśli, przez które porównujesz i oceniasz wszystko.

Twój umysł jest zdezorientowany i dochodzi do złych wniosków. Nie pozwól, aby Twoje myśli Ci przeszkadzały. Bądź w ciszy przez tydzień lub dwa i medytuj. W medytacji nie myśl o niczym, po prostu siedź. Twój umysł wzniesie się na właściwy poziom. Obserwuj i medytuj, obserwuj i medytuj. Medytacja natychmiast wskaże Ci poprawny kierunek. Nie podejmuj decyzji odnośnie danej sytuacji od razu. Zamiast tego medytuj i pozwól, aby Twój umysł stał się spokojny i cichy, a wtedy będziesz w stanie doskonale ocenić każdą sytuację. Jeśli dasz swojemu umysłowi czas na wyciszenie i uspokojenie, wtedy Twoja umiejętność rozróżniania będzie perfekcyjna. Twój umysł ma już tę umiejętność, żeby doskonale rozróżniać, więc bez przeszkadzania mu powinieneś pozwolić, aby był cichy i spokojny, a wtedy zrozumiesz co jest słuszne. Jeśli Twój umysł jest niespokojny, nie będziesz w stanie rozróżniać. Wyśle Cię w złym kierunku z błędnymi myślami i wyobrażeniami. Jedynym sposobem na zrozumienie prawdy jest uspokojenie i wyciszenie umysłu. Wtedy Twój umysł podsunie Ci doskonałe myśli.

(…) Na tym świecie jest niezwykła wibracja. Ta wibracja istnieje wewnątrz i na zewnątrz wszystkiego. Weźmy ziemię lub glebę jako przykład. Gdybyś wziął do ust trochę ziemi, jaki poczułbyś smak? Nie byłoby żadnego smaku! Więc Twój wniosek byłby taki, że ziemia nie ma smaku, choć to nieprawda. Wszystkie rodzaje smaków takie jak słodki, gorzki itd. są zawarte w ziemi. Trzcina cukrowa wydobywa z ziemi jedynie słodki smak. Drzewo neem wydobywa jedynie gorzki smak z ziemi. Jest więc wiele smaków w ziemi, ale każde drzewo wie jaki smak chce z niej wydobyć i przyswaja tylko ten smak. Ja czuję Boga wszędzie. Chcesz rozumieć i czuć Boga wewnątrz, chcesz zrealizować samego siebie, więc jak masz zamiar dotrzeć do Boga? Używamy słowa 'Bóg’, żeby odnieść się do pustej przestrzeni. Jeśli mówię, na przykład, o tym świetle to używam słowa 'światło’ tak, żeby wszyscy wiedzieli o czym mówię. Tak więc ludzie używają słowa 'Bóg’, żeby nazwać pustą przestrzeń. Bóg nie ma formy ani imienia czy czegokolwiek innego – to jest pusta przestrzeń. Ta przestrzeń to Bóg. Jak mam wyjaśnić tą pustą przestrzeń? Chcę wyjaśnić Ci Boską energię ponieważ pytasz się czym jest Bóg. Bóg nie ma imienia ani formy. Dlatego jeśli chcesz rozumieć Boga i boskość musisz się rozwijać. Każda osoba rozumie to inaczej, więc Bóg reaguje na różne sposoby naszego rozumienia. Jak Jezus Chrystus rozumiał Boga? Przeczytałeś Biblię, ale pytasz mnie jak on to rozumiał. Powiedział, że Bóg jest czystą miłością. Co powiedział Mahomet? Powiedział, że Bóg jest uniwersalny i powinieneś być blisko całego świata, a nie tylko swojego męża czy żony. Co powiedział Pan Budda? Pozbądź się ego i zazdrości i wszystkiego innego. Co powiedział Pan Kriszna? On mówił o zaufaniu. Powiedział Ardżunie, żeby miał całkowitą wiarę w to co powiedział – że zaufanie jest najwyższą cechą. Powiedział, że jeśli nie masz zaufania ani wiary to nie masz nic. Więc kim mówię jest Bóg? Nie myślcie, że miłość, którą okazujecie sobie w związkach to prawdziwa miłość. To jest maya. Fizyczne uczucie jak całowanie i uprawianie seksu nie jest miłością.

Prawdziwa miłość jest wtedy kiedy kochasz cały świat. Musisz kochać wszystkich i każdego.

 

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved