Poddanie to osiągnięcie stanu zrozumienia

Satsang ze Swamidżim

Jeżeli masz męża, a utrzymujesz z nim dobrą relację i nie jesteś podejrzliwa wobec niego, wtedy będziesz mu pomagała. Pierzesz jego ubrania i robisz wszystko dla niego – a on również robi wszystko dla ciebie. Taka relacja powstaje tylko wtedy jeżeli wzajemnie się rozumiecie. W duchowej relacji jest tak samo. Aby  się poddać musisz posiadać zrozumienie. Zrozumienie jest konieczne dla poddania się.

Dlatego w pierwszym rzędzie musisz zdecydować kto jest twoim duchowym mistrzem. Nie ma nic złego w byciu ostrożnym, w posiadaniu wątpliwości i sprawdzaniu mistrza na samym początku. Swami Wiwekananda, wielki indyjski mędrzec, początkowo bardzo dużo sprawdzał swojego słynnego mistrza Sri Ramakrisznę. Ale tak powinno się dziać jedynie przez pewien okres czasu. Po tym czasie, kiedy już uwierzysz w mistrza, jedynie wzmacniaj tę wiarę – wzmacniaj, wzmacniaj i wzmacniaj! Tym jest totalne poddanie.

Wiedz o tym, że boscy ludzie przychodzą na Ziemię dla rozwoju duchowego ludzi. Jednakże, ludzie w większości są niedojrzali i proszą jedynie o to, żeby rozwiązywać ich nieistotne, doczesne problemy. Problemy rodzinne, problemy zdrowotne, problemy finansowe… Czy myślisz, że mistrzowie duchowi przychodzą na ten świat właśnie w tym celu? Jednocześnie mistrzowie wiedzą, że ludzie nie są rozwinięci i że proszą o te wszystkie rzeczy, więc dlatego mistrzowie również pomagają ludziom rozwiązywać te problemy. Gdy uczysz się w szkole, wtedy prosisz o pomoc w nauce, a potem prosisz o dobrą pracę. Następnie chcesz mieć miłego, rozwiniętego duchowo i boskiego męża, a potem piękne dziecko, dla którego prosisz o to, żeby dostało się do szkoły medycznej. W dalszej kolejności pragniesz, aby twoje dziecko miało doskonałą żonę, po czym pragniesz mieć wnuka… i w podobny sposób pragniesz wszystkiego tego dla swojego wnuka. Aż nadejdzie czas, gdy się zestarzejesz!

Pięć tysięcy lat temu ludzie żyli w taki sam sposób – teraz jest tak samo. Nie uświadamiacie sobie, że jest to ciągły i niezmienny proces…. wciąż wszyscy nie macie żadnego pojęcia po co się urodziliście.

Dżej Prema Śanti

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved