Obchody Mahaśiwaratri 2021 w Centrum Śri Premanandy w Dordogne, we Francji

Jako, że nikt nie mógł udać się w tym roku do Indii, zdecydowaliśmy się po raz pierwszy w historii naszego Centrum zorganizować całonocne obchody Mahaśiwaratri.

Cała ta noc wypełniona była tak wielką i silną energią, że – poza jedną osobą, która ze względu na pewne okoliczności przyjechała do nas już zmęczona – u nikogo z nas nie pojawiła się myśl o tym żeby uciąć sobie drzemkę, ani nawet nikt nie przejawiał chęci odpoczynku w jednym z dwóch pokojów przygotowanych przez nas zawczasu na taką ewentualność.

W środku nocy wyszliśmy na zewnątrz i pod gołym niebem wykonaliśmy zadedykowany Śakti medytacyjny taniec wokół kręgu stworzonego z zapalonych świateł. Po tak stosunkowo długim przebywaniu w pomieszczeniu oraz w pozycji siedzącej, bardzo cieszyła nas możliwość przebywania na świeżym powietrzu i rozruszania naszych ciał. A ponieważ kolejność tanecznych ruchów była stosunkowo skomplikowana, przerodziło się to w całkiem zabawne wydarzenie, gdyż niektórym z nas mieszało się te ruchy i nasze ręce poruszały się bez składu, a nogi plątały się ze sobą. Ponadto przeczytaliśmy jeden z satsangów Swamidżiego na temat lingamu i Śiwaratri. Oczywiście mieliśmy również krótką ceremonię zawiązywania świętych nici, robiliśmy także przerwy na herbatę.

Trzon naszego programu stanowiły dwa abiszekamy do lingamów, wraz z błogosławieństwem lingamami, oraz wykonany przed świtem jagam do Swamidżiego w jego aspekcie Premeśwarara. Oczywiście rozpoczęliśmy od guru astotry, przeprowadziliśmy również dwie sesje bhadżanów oraz kirtanów. Początkowo powzięliśmy taki zamiar, że połączymy się z transmitowanym poprzez Zoom międzynarodowym programem, ale ostatecznie byliśmy zbyt zajęci i starczyło nam czasu jedynie na oglądnięcie fragmentu rozpoczęcia transmisji oraz kilku minut z programu kulturalnego. Każdy z obecnych pomagał w przygotowaniach do rytuałów, co stało się dla nas wszystkich bardzo dobrym doświadczeniem, gdyż wytworzyło miłe uczucie jedności i wspólnoty.

Zdecydowanie pragniemy przyjechać do Aśramu w przyszłym roku na święto Mahaśiwaratri, jeśli tylko pojawi się taka możliwość, ale również to obecne doświadczenie, do którego zostaliśmy niejako zmuszeni okolicznościami, okazało się być wspaniałym podarkiem, dzięki któremu mogliśmy stworzyć nasze własne obchody Śiwaratri w miejscu, w którym mieszkamy.

Dziękujemy ci Swamidżi i Panie Śiwo za wszystkie błogosławieństwa!

Dżej Prema Śanti!

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved