Wibhutibhawa

swami-premananda-vibhuti

Wibhuti pojawiające się na figurce Swamidżiego

Czym jest wibhutibhawa?

Wkrótce po ceremonii Lingodbhawa, Swami wydmuchuje ze swoich ust wibhuti. Wyjaśnił on, że zjawisko to jest procesem uzdrawiania Jego ciała po zmaterializowaniu się Lingamów. W rzeczywistości Swami potrafi tworzyć wibuthi całym ciałem. Kilka razy po Śiwaratri widzieliśmy wyraźnie, że Święty Popiół sypał się z całego Jego ciała. Wyjaśnił, że łaska Boga przejawia się przez Jego ciało w namacalnej formie specjalnie dla nas. Podczas Wibhuti Bhawa wszystkich uczniów poproszono, aby usiedli w rzędach i Swamidżi podszedł do każdego i pobłogosławił go kładąc mu rękę na głowie, podczas gdy z jego ust wydobywało się wibhuti. Błogosławił uczniów w ten sposób przez kilka godzin.

Następnie wibuthi nadal wydobywało się z ust Swamidżiego już w jego domu, czasem trwa to całą noc. Delikatny, niezwykle aromatyczny proszek zbierano w miękki bawełniany worek. Potem wibuthi jest pakowane i wysyłane do poszczególnych centrów i do wyznawców. 

Szerzej o wibhuti

“Każdemu daję wibhuti, które oferuje fizyczny mentalny i duchowy dobrobyt. Ludzie wierzą w moje słowa i proszę ich, aby używali wibhuti uważnie i z oddaniem.”Swami Premananda

Święty Popiół to najbardziej święta substancja. Generalnie po spaleniu każdego przedmiotu popiół ma ciemny kolor. Ale inaczej jest w przypadku, kiedy łajno świętej krowy palimy z mlekiem. Po spaleniu powstaje czysty biały popiół, który przez hindusów uważany jest za święty. Wszystko, co daje Boska Matka pod postacią Kamadenu – mlecznej krowy – uważane jest za przejaw łaski bożej i błogosławieństwo. Wibhuti ma szczególną boską moc oczyszczającą. Kiedy nałożymy je na czoło reguluje ono krążenie krwi. Otrzymanie wibhuti od oświeconej duszy to rzadkie zdarzenie. Takie wibhuti ma moc leczenia chorób, rozwiązywania problemów, łagodzi ból fizyczny i usuwa skutki przeszłych uczynków.” Swami Premananda

Wielkość wibhuti czyli Świętego Popiołu znana jest w hinduizmie od tysiącleci. Wibhuti to poświęcony popiół używany głównie przez zwolenników Pana Śiwy. Wyznawcy Pana Ganapati i Pana Murugi także używają wibhuti. Rozcieranie Świętego popiołu na różnych częściach ciała uważane jest za największe bogactwo z duchowego punktu widzenia. Szary proszek wibhuti uosabia ostateczny etap wszystkiego („z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”). Tym, co pozostaje kiedy pragnienia i ego spalą się w ogniu oświecenia, jest rzeczywistość. Wibhuti symbolizuje czystość i porzucenie pragnień. Przypomina nam o nietrwałości naszego ciała, które pewnego dnia po naszej śmierci zamieni się proch. Przypomina nam również o tym, jak ważne jest szczere podążanie duchową ścieżką i zbliżenie się w tym życiu do Boga.

Jak powstaje wibhuti?

Święty popiół jest ponadto uznawany za najświętszą substancję. Przygotowuje się go poprzez spalenie krowiego łajna z innymi cennymi substancjami – między innymi mlekiem, miodem i ghi. Często, gdy coś palimy powstały popiół jest ciemny. Jednakże z tego, co palimy aby powstało wibhuti, popiół jest czysty i jasny. Hindusi uważają go za najświętszą substancję. Wszystko co daje Boska Matka uważane jest za łaskę i błogosławieństwo Boga. Krowie mleko uznawane jest za Gomata, mleko boskiej krowy i jest ono cenne oraz uświęcone. Mleko samo w sobie symbolizuje czystość wewnętrzną. 

Cechy wibhuti

Wibhuti ma zdolność pochłaniania wibracji duchowych różnego rodzaju. Mówi się, że wibracje, które powstają podczas intonowania świętych mantr mogą być przekazywane uczniom za pomocą Świętego Popiołu.

Wibhuti ma szczególne właściwości, które sprawiają, że ma ono moc oczyszczającą i uzdrawiającą. Jeśli nałożymy wibuthi na czoło, reguluje ono krążenie krwi. Do nakładania używamy trzech pierwszych palców prawej ręki. Z tymi trzema palcami wiąże się energia magnetyczna krążąca w naszym ciele.

Wibhuti jako duchowy lek

Bardzo często Swamidżi daje wibhuti jako „boski lek” ludziom, którzy mają różne problemy fizyczne lub umysłowe. Radzi im nakładać trochę wibhuti kiedy siadają do medytacji lub modlitwy.

Pojawianie się wibhuti w Aszramie po Mahasamadhi Swamidżiego

Od czasu Samadhi Swamidżiego wibhuti pojawiało się na jego zdjęciu, znajdującym się w pudża holu oraz na jego statuetce, która jest w świątyni.

>> Więcej o Mahaśiwaratri

>> Więcej o Lingodbhawie

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved