Pudża i Abiszekam

PUJAS-AND-ABHISHEKAMS

Swami Premananda wykonujący abiszekam Amman

Praktyka duchowa wykonywania rytuałów

Abiszekam to starożytny rytuał, podczas którego wylewa się różne składniki na bóstwo i śpiewa się mantry. Ideą abiszekamu jest to, że poprzez obmycie statuetki oczyszczamy nasze własne umysły.

„Czy istnieje potężniejsza pudża niż ta wykonywana przez Mirabai? Czy istnieje potężniejsza pudża niż ta wykonywana przez Aandal lub Karaikkal Ammaijer? Praktyka rytuałów zaprowadziła je do Boga. Głęboko odczuwały pudże i wykonywał je z bezwarunkowym oddaniem. Bóg przyjął ich doskonałą miłość i przemówił do nich bezpośrednio. Abiszekam, czyli oblewanie boskiej formy wodą oraz przystrajanie bóstwa to tylko dwa spośród wielu podobnych rytuałów.

We wszystkich pudżach bardzo ważne jest, aby zapomnieć o sobie
i całkowicie skupić umysł na bóstwie. Recytujcie święte imiona Boga, przystrajacie bóstwo girlandami i ofiarowujcie mu kwiaty. Jeśli śpiewacie imiona Boskości (astotra) i zapomnicie o sobie, poczujecie dreszcze! Gdy zapomnicie o sobie, wasze umysły całkowicie zatopią się w Bogu. Gdy pozbędziecie się ziemskiego przywiązania, boska moc – Shakti – wypromieniuje ze statuetki. Statuetka zadziała jak magnes: przyciągnie was do Boskości. Przylgnie do was.

Aby odczuć ten stan, musicie zmienić swoje życie i poświęcić więcej czasu na pudżę. Hulamy sobie w tym ziemskim życiu i twierdzimy, że nie możemy wyjść poza maję, ziemską iluzję. Kiedy znajdziecie czas i zaczniecie wykonywać tę pudżę, będziecie praktykować bhakti jogę, czyli jogę
i oddanie w tym samym czasie. Jeśli wykonujecie pudżę regularnie, odkryjecie jak wiele przygotowań ona wymaga. Staniecie się bardzo zajęci, jakbyście wykonywali asany, a wasze ciała, umysły i całe wasze istnienie będą całkowicie zaangażowane w praktykę. Umysł staje się bardzo skupiony. Kiedy całkowicie zaangażujemy w pudżę umysł i myśli, zapominamy o sobie, a ta potężna boska moc, łaska i mądrość połączy się z naszym sercem. Jeśli w skupieniu wykonujecie pudżę, wyniesie ona was najwyższy poziom.

Wielu ludzi osiągnęło poznanie i wyzwolenie poprzez praktykę rytuałów. To wielki dar móc wykonywać abiszekam w tym ziemskim życiu. Dostaliście niezwykłą szansę, aby czcić Boskość ze spokojnym umysłem i stale o niej pamiętać. Nie zmarnujcie tej szansy!”

Swami Premananda

*Trzy święte kobiety żyjące w Indiach. Mirabai: z oddaniem czciła Pana Krisznę, Aandal poświęciła się Panu Wisznu oraz Karaikkal Ammaijer oddała ciało i umysł Panu Śiwie.

 

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved