Joga

yoga

Pokaz jogi polskich wielbicieli

Praktyka jogicznych pozycji (asan) i kontrola oddechu uwalniają umysł i przywracają go do stanu spokoju i prostoty. Praktykowane regularnie, asany wzmacniają nasze kości i mięśnie oraz usprawniają oddychanie i poziom energii życiowej. Wydaje się, że joga zajmuje się tylko ciałem fizycznym. Jednakże, asany wpływają na różne części ciała, aktywując organy witalne organizmu. W rezultacie, świeża krew dostaje się do mózgu, uspokajając nerwy i relaksując umysł. Tak więc widzimy iż joga poprawia zarówno nasze fizyczne jak i psychiczne zdrowie.

Hatha yoga jest częścią ośmiorakiej ścieżki urzeczywistnienia Jaźni, dlatego też Swamidżi zachęca nas do praktykowania tej starożytnej sztuki. Joga usuwa nieczystości ciała i umysłu pomagając nam skierować naszą uwagę do wnętrza. Ponadto joga relaksuje i tonizuje ciało. Koryguje naszą postawę ułatwiając nam wygodne siedzenie podczas dłuższych okresów medytacji.

Pranajama to ważna część jogi. Prana to siłą życiowa znajdująca się w ciele i wokół niego. Prana wchodzi w ciebie kiedy oddychasz. Swamidżi mówi, że pranajama jest pewnym rodzajem medytacji. Wykonując ją, obserwujemy oddech podczas jego zatrzymania i głębokiego wdychania i wydychania. Swamidżi twierdzi, że ta obserwacja odgrywa kluczową role w uspokajaniu umysłu i doświadczania głębokiego spokoju. Co więcej, pranajama pomaga kontrolować ruch umysłu i uważana jest za pomoc w leczeniu rożnych chorób.

Prosta pranajama i uspokajające asany jogi są nauczane podczas kursów medytacyjnych Prema Dhyanam.

>> More about  Prema Dhyanam meditation courses

 

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved