Medytacja!

W ciele i umyśle istnieje moc pamięci. Wspomnienia, myśli, idee, wrażenia i emocje są połączone z mózgiem, a zatem z umysłem. Normalnie nie jesteś w pełni świadomy swoich uczuć i będą one nieustannie przeskakiwać to tu, to tam. Dlaczego umysł biega w ten sposób od jednego tematu do drugiego? To, dlatego, że tak wiele widziałeś i słyszałeś na świecie, pamięć przywołuje te doznania. Doświadcza i biegnie bez końca od jednego wspomnienia lub wyobrażonej projekcji do następnej. Umysł niepotrzebnie wyobraża sobie te wszystkie, tak naprawdę nieistniejące rzeczy. Te bezużyteczne wyobrażenia, oczekiwania i lęki niosą za sobą nieszczęście. Lęk powoduje cierpienie psychiczne i fizyczne. Jeśli uda ci się skierować umysł w jednym kierunku, faktycznie uzyskasz lepsze zdrowie ciała. Mało tego, wyszkolony, skupiony na jednym punkcie umysł wykonuje zadania łatwo i szybko.

Aby zobaczyć i urzeczywistnić Boga, nasze fizyczne ciało jest koniecznością i dlatego powinniśmy o nie dbać, ponieważ potrzebujemy go, aby pomogło nam osiągnąć mądrość. Jesteśmy zdolni fizycznie doświadczać wrażeń w całym ciele od stóp do głów, ale tylko umysł jest w stanie zapamiętać i kontemplować to, czego doświadcza. Duchowe energie i wibracje są w nas, ale giną, gdy umysł myśli o sprawach zewnętrznych. Energia duchowa dosłownie z nas wychodzi. Dlatego święci i filozofowie radzą, abyśmy trzymali myśli w ciele. Różne idee, które wielokrotnie przechodzą przez umysł, wpływają na ciało. Ta wiedza może pomóc ci osiągnąć wyzwolenie i mądrość duchową. W ten sposób możesz również zobaczyć, w jaki sposób siła myśli może niekorzystnie wpływać na ciało.

Istnieje wiele korzyści z powstrzymywania umysłu przed rozpraszaniem energii we wszystkich kierunkach. Energia uzyskana ze skierowania umysłu w jednym kierunku może być wykorzystana we wszystkich dziedzinach życia, a nie tylko w duchowości. To energia wielozadaniowa. Musisz zdecydować, jak prawidłowo wykorzystać energię uzyskaną ze skoncentrowanego umysłu. Na przykład chirurg szpitalny zainteresowany medytacją może poświęcić piętnaście minut na kontemplację przed wykonaniem operacji. Może siedzieć gdziekolwiek – nawet wyprostowany na wygodnym fotelu. Usiądzie wygodnie i zamknie oczy. Na początku jego umysł będzie biegał w różnych kierunkach – otrzyma wiele wrażeń z rzeczy widzianych i słyszanych – tak wiele pomysłów pojawi się w umyśle. Koncentruje się i, uświadamiając sobie natrętne myśli, powstrzymuje te idee, zamykając umysł na zewnętrzne wrażenia. Zaczyna medytować i po piętnastu minutach otwiera oczy, a jego umysł jest wolny i spokojny. Wtedy pójdzie na operację i będzie mu łatwo ze względu na tę wolność umysłu. Jego operacja zakończy się sukcesem.

Osoba duchowa wyjdzie z jednoupunktowionej medytacji z blaskiem na twarzy, a jej skoncentrowana, błoga energia będzie świecić i szerzyć radość na innym.

Właściwie najlepiej jest po prostu zachować spokój – nie mów za dużo. Kiedy zaczynasz zdobywać mądrość, nie ma miejsca na rozmowę – tylko ci, którzy nic nie wiedzą, będą mówić dalej. Kiedy szalony byk szarżuje na ciebie, nie możesz go złapać za rogi i powstrzymać – zostaniesz ciężko ranny lub upadniesz i rozbijesz głowę. Najpierw musisz pozwolić mu biegać i biegać. Będzie biegał wszędzie i w końcu będzie tak wyczerpany, że zapomni o bieganiu. Podobnie, kiedy jesteś zmęczony bieganiem do wszystkich atrakcji świata, ostatecznie zwrócisz się do wewnątrz, ku prawdzie w swojej Jaźni.    

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved