Kalendarz

Wyjaśnienie różnych świąt i wydarzeń

Pradoszam

Pradoszam to pomyślny dzień poświęcony Panu Śiwie. Przypada on na 13 dzień każdych dwóch tygodni cyklu księżycowego.
W świątyni Śri Premeśwarar tego dnia, wieczorem wykonywany jest Abiszekam do świętego byka Pana Śiwy – Nandina, a następnie do Lingamu Samadhi Swamiego.

Abiszekam do Swamidżiego

Raz w miesiącu, podczas dnia gwiazdy narodzin Swamiego, w świątyni wykonywany jest wieczorny Abiszekam do statuetki Swamiego z pięciu metali.

Guru Pudża

Mimo, że Swamidżi opuścił swoje ciało 21 lutego 2011 roku, obchodzimy rocznicę tego wydarzenia w dzień ustalony na bazie tradycyjnego, hinduskiego kalendarza. Jest to dzień w miesiącu, w którym położenie księżyca jest takie samo, jakie było 21 lutego 2011 roku.

Anna Abiszekam

Anna Abiszekam (Abiszekam pożywienia) jest wykonywany, aby poprosić Boskość o zapewnienie pożywienia, aby starczyło dla nas i dla wszystkich biednych, których karmimy. Składamy w ofierze gotowany ryż, którym pokrywamy Lingam, który nazywamy wówczas Anna Lingamem. Po Abiszekamie podajemy wszystkim darmowy posiłek, zawierający ofiarowany ryż.

Dzień Premanandy

Kilka lat temu Swami nazwał dzień 1 stycznia Dniem Premanandy. Zasugerował, aby Jego wielbiciele rozpoczynali Nowy Rok służbą innym. Powinniśmy rozpocząć myśląc o innych i służąc im. Zacząć rok z Premanandą, myśleć o Premanandzie i dawać innym Premę (Boską miłość) i Anandę (Boską radość). Wielu wielbicieli na całym świecie podąża za tym wezwaniem i spędza Dzień Premanandy na robieniu czegoś dla swoich sąsiadów, ludzi w potrzebie i innych.

Pongal

W dzień Pongal, Bóg Słońce, Surja, jest czczony poprzez gotowanie na świeżym powietrzu wielkiego garnka ryżu z niedawnych zbiorów. Kiedy danie się przelewa wszyscy zbierają się wokół i krzyczą „pongal-oh-pongal”. Miejsca gotowania jest tradycyjne dekorowane trzcinom cukrową, korzeniami kurkumy oraz kolorowymi rysunkami na ziemi z mąki ryżowej.

Urodziny matki Swamiego

Tradycyjnie, matka osoby świętej jest postrzegana, jako wybrana przez Boskość, aby wydać na świat tą świętą osobę. Czule wspominamy matkę Swamidżiego w rocznicę jej urodzin. Od jej śmierci, upamiętniamy jej urodziny, tak samo jak rocznice śmierci, pudżą w jej pokoju i specjalnym posiłkiem dla dzieci w aśramie.

Rocznica Mahasamadhi Swamiego

Co roku, 21 lutego obchodzimy rocznicę Mahasamadhi Swamiego w święty sposób: recytujemy 108 imion Swamiego w pudża holu i wykonujemy Abiszekam do statuetki Swamiego.

Mahaśiwaratri

Jest to wielka noc Pana Śiwy. Wykonujemy 4 Abiszekamy podczas jednej nocy w świątyni Śri Premeśwarar. Wielbiciele poszczą i nie śpią całą noc. Przez 24 godziny, nieprzerwanie recytowana jest Pańćakszara mantra Om Nama Śiwaja. Mówi się, że Ci, którzy wypowiadają imię Śiwy podczas Śiwaratri z całkowitym oddaniem i koncentracją zostaną uwolnieni od wszelkich ciemności i wyzwoleni z cyklu narodzin i śmierci.

Dzień Rodziców Premanandy

Jest to dzień, który Swami stworzył, jako moment, w którym dzieci w wieku szkolnym, młodzież i inni wielbiciele z całego świata odwiedzają swoich rodziców i osoby starsze, albo zapraszają ich na specjalne niespodziewane aktywności.

Tamilski Nowy Rok

Tamilski kalendarz rozpoczyna się 14 kwietnia, mieszkańcy tego regionu obchodzą tego dnia festiwal. Idą oni do świątyń prosić Boga o błogosławieństwo, dzieci proszą o błogosławieństwo od swoich rodziców a wielbiciele otrzymują błogosławieństwo od swojego guru. Odwiedzają swoje rodziny i przyjaciół i radośnie spędzają dzień Nowego Roku. Oczywiście tego dnia specjalny posiłek nie może zostać pominięty.

Urodziny Buddy/Wesak (pełnia księżyca)

W urodziny Buddy świętujemy urodziny, życie i oświecenie pana Buddy. W Aśramie celebrujemy Wesak dookoła drzewa Bodhi, które zostało zaszczepione z gałązki oryginalnego drzewa Bodhi w Bodhgaya, pod którym Pan Budda siedział, by osiągnąć oświecenie ponad 2000 lat temu. Drzewo udekorowane jest lampkami, są śpiewane badżany i buddyjskie mantry, podczas gdy wielbiciele chodzą dookoła drzewa i je podlewają. Następnie wielu medytuje dookoła drzewa aż do późna w nocy.

Urodziny Guru (pełnia księżyca)

Urodziny Guru są dniem, w którym Guru jest czczony. Guru jest kimś, kto prowadzi nas właściwą ścieżką przez zgiełk życia aż do Boskich Stóp i wznosi umysł wielbicieli ze świadomości ego do kosmicznej świadomości. W Aśramie, Swamidżi jest czczony podczas dnia mantrami, medytacją, służbą i Abiszekamami.

Kriszna Dżajanti

Oddanie lub „bhakti” jest jedynym sposobem osiągnięcia Pana Kriszny. Bhakti, rozniecająca miłość do Boga. Kiedy miłość jest ukierunkowana na Pana Krisznę, osoba jest wolna od niewoli tego świata. W Aśramie świętujemy Kriszna Dżajanti Mahaabiszekamem do Pana Kriszny, specjalnymi pudżami, badżanami do Kriszny i ofiarowaniem prasadamu.

Ganesia Czaturti

Pan Ganesia jest Bogiem z głową słonia, który jest czczony, jako pierwszy przed rozpoczęciem każdej modlitwy, a jego imiona powtarzane są przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Jest On Bogiem, który usuwa wszystkie trudności na drodze duchowego aspiranta i obdarza go duchowymi jak i ziemskimi dobrami. Pan Ganesia jest ucieleśnieniem mądrości i wiedzy, Jest on też najbardziej popularny wśród dzieci, które modlą się do Niego o sukcesy w szkole i na egzaminach. Tego dnia przygotowujemy Mahaabiszekam do Pana Ganesi i ofiarujemy Mu ogromny wybór przepysznego prasadamu, który On tak lubi.

Nawaratri

Nawaratri to 10 dni uroczystości poświęconych Boskiej Matce. Dewi, uniwersalna matka jest czczona w jej formach Durgi, Lakszmi i Saraswati. Pudża do Durgi jest przygotowywana każdego ranka a Abiszekam każdego wieczoru. Dziewiątego dnia wykonywana jest ajuda pudża. Wielbiciele i dzieci chodzą po Aśramie błogosławiąc budynki, narzędzia, instrumenty i pojazdy. Dziesiątego dnia świętujemy zwycięstwo Boskiego Światła nad ignorancją poprzez Mahaabiszekam do Bhuwaneśwari.

Dipawali

Dipawali oznacza rząd świateł. Tego dnia ludzie świętują zwycięstwo sił światła nad ciemnością. Wzięcie kąpieli wcześnie rano w Dipawali jest traktowane, jak wzięcie kąpieli w świętej rzece, Ganga. Jest zwyczajem w Indiach, aby założyć nowe ubrania w Dipawali. Podążając za tą tradycją nowe ubrania są ofiarowane dzieciom i robotnikom pracującym w Aśramie. W Dipawali ludzie odwiedzają swoją rodzinę i przyjaciół i przynoszą dużo słodyczy. O zmroku, małe oliwne lampki są zapalane wewnątrz, oraz na zewnątrz domów, co symbolizuje zwycięstwo Światła.

Skanda Szasti

To 6-dniowe święto przypominające wielką bitwę pomiędzy siłami ciemności a siłami światła i Dharmy, reprezentowanymi przez Pana Skandę i Jego Wel.

Urodziny Swamiego

Każdego roku świętujemy urodziny Swamiego zaczynając jagamem wczesnym rankiem. Tego specjalnego dnia wykonujemy Pada Pudżę do sandałów Swamiego i Abiszekam do Jego statuetki w świątyni. Tradycyjnie, w urodziny Swamiego wszystkie dzieci, wielbiciele oraz ubodzy ludzie są podejmowani przepysznym obiadem.

Rocznica Aśramu

Aśram Śri Premanandy został otwarty w 1989 roku, 18 listopada, dzień po urodzinach Swamiego, w obecności wielu sadhu i innych gości z całego Tamil Nadu. Świętujemy ten dzień, jako Dzień Założyciela i oglądamy ciekawe występy w wykonaniu uczniów Liceum Premanandy. Rano nowa flaga jest zawieszana przed domem modlitw.

Ramzan

Ramzan oznacza koniec długiego postu dla muzułmanów. Święto to, jest okazją abyśmy zapoznali się bardziej z naukami proroka Mahometa, które są esencją jedyności Boga i wagi hojności i religijnej dyscypliny.

Kartikej Dipam

Znana w okolicy „Skałka Murugi” znajduje się na naszym terenie. Kartikej Dipam to święto, które obchodzimy na cześć zwycięstwa światła nad ciemnością. Przypomina nam, abyśmy spalili nieczystości w ogniu poznania samego Siebie. W Aśramie zapalamy około 300 małych, glinianych lampek oliwnych i roznosimy je wzdłuż dróg Aśramu i budynków. Następnie udajemy się z procesją na Skałki śpiewając badżany i niosąc misę ognia na szczyt Skałek. Tego dnia, przypominamy sobie, że powinniśmy osiągnąć oświecenie i podtrzymywać najwyższe Światło w sercu każdej istoty.

Święta Bożego Narodzenia

Każdego roku 25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie w bardzo świąteczny i spokojny sposób. Ustawiamy pięknie ozdobioną choinkę i budujemy szopkę wśród naturalnego otoczenia, z liści, gałązek, roślin oraz ustawiamy piękne figurki Jezusa, Maryi i Józefa. Rdzenna opowieść jest prowadzona przez dzieci, a, jako międzynarodowa społeczność, śpiewamy kolędy w różnych językach przed wizytą Świętego Mikołaja w Aśramie, ktory rozdaje małe woreczki z prezentami, słodycze i owoce.

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved