Jakie są podstawowe zasady duchowości?

SWAMIDŻI ODPOWIADA NA WASZE PYTANIA

Chcesz rozwijać się na duchowej ścieżce. Zawsze pamiętaj – gdy pragniesz czegoś albo nawet, gdy jedynie patrzysz na jakąkolwiek rzecz materialną – że nic z tego nie jest trwałe. Czy to ciało będzie istnieć wiecznie? Nie, jest nietrwałe. Nadajesz tak dużą wartość pieniądzom i bogactwu, ale one są tylko tymczasowe. Musisz bardzo uważnie obchodzić się z pieniędzmi, aby ich nie marnować. Potrzebujesz ich do życia – ale nie pozwól, żeby pieniądze rządziły twoim życiem. Bądź w tym uważny i żyj w prosty sposób używając pieniędzy, ale nie pozwól swojemu umysłowi rozmyślać o pieniądzach. Spraw, żeby twój umysł rozmyślał o czymś wyższym i o wiele bardziej wartościowym.

Ostatecznie, co jest wieczne i trwałe w tym życiu? Z pewnością żaden przedmiot… tak naprawdę, nie ma w życiu nic trwałego! Co możesz zobaczyć, używając swoich oczu, co byłoby niezmienne? Nic. Gdyż nic w tym materialnym świecie nie trwa wiecznie. Teraz pomyśl. Jaki jest skutek praktykowania prawdziwej duchowości? Czy jest on trwały? Tak. Zasługa i łaska jakie uzyskujesz ze szczerej duchowej praktyki nigdy cię nie opuszczają. Zabierasz je ze sobą z wcielenia na wcielenie.

Wszyscy tu siedzicie i słuchacie mnie, ale umysły niektórych z was zaczynają gdzieś błądzić i tracicie koncentrację. Zaśpiewajcie bhadżan.

(Obecni ludzie zaśpiewali bhadżan dla guru i kolejny dla Śiwy.)

I jak tam wasze umysły? Teraz są w porządku, tak więc chyba wszyscy zgodzicie się ze mną, że zaśpiewaliście duchową pieśń i dzięki temu wasze umysły wzniosły się na wyższy poziom; czujecie też ciepło w waszych sercach. Pierwszym krokiem na drodze poddania swojego umysłu Bogu, jest świadome ukierunkowanie umysłu na to co duchowe. Odciągnij umysł od materialnych myśli i podsuwaj mu duchowe myśli do rozważań. Jeśli zawsze pragniesz angażować się tylko w materialne lub zmysłowe sprawy, to nie oczekuj, że uda ci się zmienić kierunek w jakim zmierza twój umysł. Musisz odnaleźć w sobie siłę i mieć wiarę w siebie samego. Powiedz do siebie, że będziesz się zmieniał, stwórz niewielki plan zmiany siebie, pomódl się do Boga lub swojego duchowego przewodnika i z całych swoich sił staraj się zmienić kierunek w którym zmierzasz.

Nie wątp w siebie. Nie myśl, że nie potrafisz się zmienić. Gdy tylko zaczniesz w siebie wątpić, gdy pojawi się poczucie, że nie potrafisz się zmienić, że zawodzisz i schodzisz z dobrej drogi, wtedy natychmiast pomyśl o mnie, lub napisz do mnie. Prześlę ci jakąś trafną odpowiedź, która przywróci cię na właściwą drogę.

Takie są pierwsze kroki prowadzące do poddania. Najpierw musisz wyprostować ścieżki swojego myślenia i nieprzerwanie korygować swoje postępowanie, by utrzymywać się na właściwym kursie. Zawsze radzę ci, że najlepsze co możesz zrobić, to przebywać w dobrym, duchowym towarzystwie oraz uczestniczyć w bhadżanach, abiszekamach i satsangach. Rozmawiaj z innymi o duchowości, o ścieżce, o swoich własnych doświadczeniach. Każdego dnia po trochu zagłębiaj się w sobie i również przemawiaj do siebie. Może się wydawać, że są to bardzo proste ćwiczenia, ale w rzeczywistości mają one największe znaczenie – są najważniejsze. Czy masz w sobie siłę, żeby je wykonywać?

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved