Jak będziesz jeść jabłko duchowości?

Najpierw pomyśl, w jaki sposób patrzysz na duchowość? Czy myślisz o duchowości jak o czymś, co można znaleźć w książce? Jeśli tak, to poradziłbym Ci, abyś za tym podążał. A więc, czuję, że mam tyle możliwości  [Swamidżi wyciąga jabłko], a jednak nikt tego nie je. Więc jaki jest cel rozmowy? Najpierw musisz to zjeść, a jeśli nie możesz to będziesz musiał poczekać…usiąść i poczekać. (…)

W jaki sposób chcesz się nauczyć duchowości? Czy chcesz się jej nauczyć używając uprzejmego zachowania przy stole czy jesteś tak głodny, ze nie możesz już się doczekać jedzenia? Jeśli jesteś bardzo głodny, natychmiast ugryziesz jabłko, ale jeśli chcesz je zjeść z dobrymi manierami to wtedy powoli poszukasz noża i starannie pokroisz jabłko. Najpierw spytasz mnie, „Jak ono smakuje? Jakie jest jego znaczenie? Gdzie je kupiłeś i ile kosztowało? Czy jest już umyte? Gdzie jest nóż i taca?” Wygłodniała osoba nie zada takich pytań, ona natychmiast ugryzie jabłko! Ale jeśli nie jest tak głodna to spyta się „Gdzie to kupiłeś?” „W Trichy?” „Ile za to zapłaciłeś?” „Dwa pięćdziesiąt.” “Ach, bardzo dobrze. I myślisz, że jest smaczne?” “Tak, myślę, że jest smaczne.” „W jakim kraju urosło, w Indiach czy gdzieś indziej?” “Nie, w tym miejscu.” „Dobrze, przynieś nóż.” I wtedy ktoś idzie po nóż.

Kiedy jest już nóż, niektóre osoby spytają „a gdzie jest taca?” Wtedy ktoś przyniesie tacę. A zanim pokroją jabłko, umyją je dokładnie, dopiero potem powoli i starannie pokroją je na kawałki. Co więcej, zanim je zaczną jeść, najpierw poczęstują nim innych „Proszę, poczęstuj się kawałkiem.” Widzisz, oni okazują bardzo dobre maniery. [Swamidżi udaje, że grzecznie je]. Czy uważacie, że to wszystko jest konieczne, żeby zjeść jabłko? To jest ‘udawanie, że się je.’ Kto jest naprawdę głodny? Weź jabłko i zanieś je dzieciom z Aśramu – zostanie całe zjedzone zanim nawet dotrą do budynku obok! One nigdy nie spytają się skąd jest jabłko i gdzie urosło, jak smakuje lub czy je umyłeś lub nie…nie będzie ich to w ogóle obchodzić, one po prostu będą chciały zjeść jabłko!

Czym jest duchowość? To, jak jesz jabłko przedstawia dwa rodzaje duchowości. Tym, którzy chcą osiągnąć najwyższy stan duchowości, dam to jabłko i powinni oni zjeść je natychmiast. Ci, którzy chcą zrozumieć duchowość …ich sposób odnosi się do historii z nożem. Ten satsang, który teraz mamy, to ta historia z nożem; pytacie się, gdzie kupiłem jabłko. Ja mówię wam gdzie, a wy potem pytacie się gdzie kupiłem nóż i ja odpowiadam na to pytanie. To jest informacja, jak w klasie, udzielanie lekcji, ale jeśli chcesz czuć i osiągnąć najwyższy stan duchowości to jest to strata czasu. Skacz! Natychmiast! Praktykuj! To jest sposób szaleńca….praktykuj.

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved