Fragmenty wykładów Swamidżiego udzielonych podczas Nawaratri w 2003 roku

W czasie tegorocznego święta Nawaratri zachęcam Was, abyście chodzili boso w Aśramie, gdyż wykonujemy pudże do Matki Ziemi i z tego powodu posadziliśmy dziewięć ziaren w glebie. Tych dziewięć ziaren nazywa się nawadanijam. Każde ziarno reprezentuje inny rodzaj energii Śiakti. Tych dziewięć śiakti (energii) znajduje się w dziewięciu kumbamach, które ustawiliśmy na poświęconej ziemi. Energie świętych rzek z pewnością znajdują się w tych kumbamach. Zrealizujecie to w ostatnim dniu tego święta. Kiedy przygotowujecie kumbamy, ja wypełniam je duchową wibracją.

Wielu awatarów i siddhów urodziło się na tej świętej ziemi: w Indiach. Dlatego gdy żyjesz na tej błogosławionej Ziemi, wprowadź swój umysł w dobry stan. Masz wspaniałą okazję. Jednakże kierowanie się swoim ego, duma, zazdrość, chciwość, złość, brak poszanowania innych albo negatywne nastawianie wobec nich wskazują na to, że nie jesteś dojrzały. Praktykując skromność, sprawisz, że Twój umysł osiągnie dojrzały poziom. Przyjmij błogosławieństwa Boskiej Matki, Durgi, Lakszmi i Saraswati, by żyć w pokoju i szczęściu, bez chorób, w trwałym i dobrym zdrowiu, z czystym umysłem, bez współzawodnictwa, bez ego, zazdrości, dumy i krytykowania innych.

Czy będziesz żył 100 lat? Nie. Zawsze mówimy „moja rodzina, moi znajomi, bracia, moje siostry”. A tak naprawdę to wszystko jest kłamstwem. Ten świat nie jest prawdziwy. W dzisiejszym świecie, jeśli nie masz pieniędzy, nikt nie będzie się tobą przejmował. Taki jest ten świat. Jeśli Twoi rodzice mają pieniądze, ludzie będą ich szanować, ale jeśli nie są zamożni, nikt nie okaże im szacunku ani nie będzie myślał o nich w pozytywny sposób. Dzisiejszy świat obraca się wokół tego złudzenia.

Nawet ubrania, które nosimy, nie należą do nas. Wiemy to, ale mimo wszystko mówimy, że są nasze. Jeśli jutro rano umrzesz, co stanie się ze złotym łańcuszkiem, który nosisz na szyi? Ktoś zdejmie go z Twojego martwego ciała, ale do końca będziesz powtarzać: „To mój łańcuszek.” A ten złoty łańcuszek będzie się z ciebie śmiał. Łańcuszek pomyśli: „Kiedyś należałem do wielkich królów Indii i oni też mówili, że jestem ich własnością! Teraz Ty mnie nosisz i mówisz, że należę do Ciebie. Nie wiesz, kto teraz będzie mnie nosił, ale nadal jesteś do mnie przywiązany.” Łańcuszek to właśnie sobie myśli i się z ciebie śmieje.

Czy możemy powiedzieć, że ta ziemia jest nasza? Czy wiesz, ilu królów władało tą ziemią? A ostatecznie nie należała ona do nich. Była wiele razy sprzedawana różnym ludziom, aż w końcu wybudowano na niej Aśram. Co zatem i do kogo należy? Nic nie należy do niczego i do nikogo. Łańcuszki, które nosimy, też do nas nie należą. Ziemia do nas nie należy. Na Sri Lance ludzie nadal walczą o ziemię, ponieważ jeszcze tego nie zrozumieli. Wszystko istnieje, dopóki nie umrzemy. Wielu świętych siddhów, mędrców, posiadaczy ziemi i milionerów, a nawet awatarów, którzy są wcieleniem Boga, urodziło się na tej Ziemi. Oni również niczego nie posiadali!

Oczyść swój umysł. Tak naprawdę ja się nie denerwuję, nie mam ego i nigdy nie oszukuję ludzi ani nie kłamię. Nie mam takich uczuć, ponieważ oczyściłem swój umysł. Jeśli byłbym Twoim szefem, musiałbym być surowy, ponieważ musisz dobrze wykonywać swoje obowiązki, prawda? Muszę cię oczyścić, abyś mógł pracować w czysty sposób. Chcę wszystkich was dobrze wyczyścić, ale wy zawsze pokryci jesteście brudem. Każdego dnia myjecie się, namydlacie ciało, myjecie włosy szamponem i używacie perfum, ponieważ chcecie dobrze pachnieć. Każdego dnia się myjecie, ale każdego dnia znowu stajecie się brudni. Czy możecie usnąć ten brud raz na zawsze? Nie. Dlaczego? Ciało tak zostało stworzone. Zostało tak ukształtowanie, abyście zrozumieli, że jest ono nietrwałe i składa się z brudów. Ja jednak nie przyszedłem, aby oczyścić wasze ciała – ja proszę, abyście skoncentrowali się na oczyszczeniu umysłu.

Jesteście inteligentnymi ludźmi. W waszych umysłach jest tak wiele wizji i myśli. Chcę, aby wszystkie te myśli skupiły się na jednym punkcie. Proszę was, abyście wyostrzyli swoją inteligencję. Chcę, byście dojrzeli przy pomocy waszej inteligencji. Wasze umysły uzależniły się od myśli i od materialnego życia. Wasze umysły lubią piękno, dobre ubrania i wysoką pozycję, ale te rzeczy nie mają końca. Historie, których umysł lubi słuchać, są nieskończone, tak samo obrazy, które umysł sobie wyobraża. Waszych myśli nic nie powstrzymuje, a wasze umysły są zmienne. Musicie sprowadzić te chwiejne umysły w jeden punkt. Wtedy będziecie mogli się rozwinąć.

Boskość przyjmuje postać Matki, która ochrania cały ten świat (Akhila Loka Najaki), pokazuje nam właściwą ścieżkę w czasie Nawaratri. Wszystko dzieje się dzięki jej łasce. Nic nie dzieje się wyłącznie dzięki tobie; wszystko odbywa się z jej błogosławieństwem.

Łaska guru również jest święta. Niezależnie od tego, czy rozumiesz guru czy nie, on jest duchowym mistrzem. Możesz go o coś obwiniać albo z nim żartować – możesz nawet źle go potraktować! Jednak guru zawsze będzie dla ciebie guru, nie ważne, co myślisz. Guru nigdy nie przejmuje się krytyką innych osób, sarkazmem ani oskarżeniami. Nawet jeśli go nie uszanujesz, nie skrzywdzisz go, gdyż towarzyszy mu boska energia. Tylko osoba, która została obdarzona boską łaską, może być odporna na te wszystkie rzeczy. Ktoś, kto naprawdę żyje w łasce, nigdy nie boi się plotkarzy i oskarżycieli ani nawet tych, którzy chcą go zabić nożem. Dlaczego? Ponieważ nie boi się śmierci. Wie, że wszystko dzieje się zgodnie z wolą Boga. Nawet jeżeli bylibyśmy w więzieniu czy gdziekolwiek, jest to wola Śiwy i Boskiej Matki. Choroby, na które zapadamy, problemy, które mamy, smutki, cierpienia – jeśli nie potrafimy znaleźć spokoju, jeśli popadamy w przygnębienie, nie wiemy, co robić, płaczemy, powinniśmy zdać sobie sprawę, że taka jest wola Boga. To jeden z dramatów Boga, który rozgrywa się zgodnie z jego wolą. Nic nie zależy od naszych życzeń. Boskość decyduje o wszystkim, co się nam przytrafia. Nie potrzebuje żadnego usprawiedliwienia dla swoich boskich działań. Czy musimy znać powód?

Śmiej się i żyj. Bądź szczęśliwy, a nie będziesz miał problemów, chorób ani smutków. Jeśli będziesz utrzymywać radość w umyśle, wszystko inne zniknie. Jeśli twój umysł ma wiele problemów i smutków, będziesz cierpiał na wiele chorób. Radość jest najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby. Dlatego, śmiej się, żyj i bądź szczęśliwy. Nie przejmuj się tym, co mówią lub robią inni i bądź szczęśliwy. Nie szukaj wad i winy w innych. Nie próbuj poprawiać ludzi, ale raczej poprawiaj siebie. Jeśli postąpisz zgodnie z tą radą, będziesz mieć dobre życie.

Jestem zawsze blisko was, ale wy mnie nie widzicie. Czy możecie dostrzec tę prawdę oczami? Otwórzcie oko mądrości i zobaczcie. Ś

Hari Om!

Możesz przeczytać więcej o Navaratri tutaj, tutaj i tutaj.

http://sripremananda.org/pl/obchody-nawaratri/
http://sripremananda.org/pl/modlitwa-do-boskiej-matki/
http://sripremananda.org/pl/nawaratri/

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved