Cudowne kobiety w duchowości

“(…) W naszym Aśramie jest wiele kobiet na duchowej ścieżce. Chciałbym zachęcić i pomóc kobietom podążać duchową ścieżką, jeśli to jest ich prawdziwe pragnienie, aby to zrobić. Gdyby kobieta otworzyła swoje serce i poczuła pełnię oddania do Boskości, mogłaby osiągnąć wysoki duchowy rozwój bardzo szybko. Jeśli cofniemy się w przeszłość, okaże się, że było wiele wspaniałych kobiet w duchowości, które poświęciły swoje osobiste pragnienia i prywatne życie dla dobra ludzkości. Możemy posłużyć się Śri Sarada Devi, jako wielkim przykładem. Ona w ogóle nie miała bogactwa, służby ani nowoczesnych udogodnień. Po śmierci, jej mąż i duchowy mistrz, Śri Ramakriszna Paramahamsa ukazał się jej i prosił, aby kontynuowała jego misję. Pracowała dzień i noc, aby służyć jego wielbicielom jak tylko potrafiła. Bez odpoczynku potrafiła przygotowywać setki czapati i robić słodkie rolki z liścia betelu w celu ofiarowania ich najpierw dla swojego mistrza, jako prasadam a później dla odwiedzających wielbicieli. Ona ciągle myślała o innych. Traktowała biednych ludzi ze wsi a nawet przestępców jakby to były jej własne dzieci, nawet, gdy ludzie patrzyli na nią z góry, bo służyła ludziom z niższej klasy niż ona. Ona czciła wszystkie religie, uczestniczyła zarówno w hinduskich jak i muzułmańskich świętach i łączyła swoje modlitwy, żeby pokazać jej jedność ze wszystkimi tak, jak jej mistrz czynił. Często stwierdzacie, że święci mają tak wiele współczucia, że chcą pomóc potrzebującym i napiętnowanym. Swoim przykładem zachęcają wielbicieli do naśladowania ich i do pracy u swojego boku. Święte kobiety są w większości bardzo matczyne i okazują wielką miłość i silne uczucia matczyne wobec wszystkich, którzy do nich przychodzą po pociechę lub poradę.

Meerabai była królową północnych Indii. Pomimo wielkiej opozycji od męża, króla i jego poddanych, którzy próbowali ją zamordować, ona kontynuowała swój ekstatyczny kult Pana Kriszny. Wreszcie, przez jej transcendentalną miłość, pokonała ich wszystkich, poprzez swoje oddanie, uwagę i wybaczające współczucie.

W ostatnim czasie zostaliśmy zainspirowani przez chwalebne historie chrześcijańskiej zakonnicy, Świętej Matki Teresy. Ona i jej grupy altruistycznych zakonnic i pracowników nieśli ulgę w bólu fizycznym i mentalnym tysiącom. Jej bezinteresowne i zdecydowane wysiłki by pocieszać tych bez środków do życia i umierających z ubóstwa na ulicach miast w Indiach sprawiły, że Jej imieniem nazywane są domy pomocy społecznej we wszystkich krajach na całym świecie. Jaki cudowny ten świat mógłby być, gdyby wszyscy ludzie robili ułamek jej chwalebnych wysiłków, aby pomóc bliźnim!

Podobnie, wszędzie tam, gdzie kobiety podążają ścieżką do oświecenia, znajdziesz ich poświęcenie w służbie innym. To, dlatego, że kobieta ma naturalną skłonność do pracy dla Boskiej Matki. Dzięki niej praca Bogini jest wykonywana. Dzisiaj, mężczyźni ślepo tworzą technologie, które są całkowicie destrukcyjne. To kobiety muszą rozwijać się i pokazywać prawdziwą i pierwotną drogę życia dla ludzkości. To one muszą manifestować miłość Bogini na tej ziemi i pokazać wszystkim innym prawdę, prawdziwy i sensowny sposób życia. To zawsze kobieta zbiera wszystko w całość po wojnie i destrukcji spowodowanych przez mężczyzn. Kobieta musi się uczyć, rosnąć i rozwijać swoje duchowe moce w celu wykonania pracy dla Śakti – Boskiej Matki. Może być pracującą matką, osobą stanu wolnego lub gospodynią – jakąkolwiek życiową rolę wybierze, pozwól jej oddać się pracy dla Matki i znaleźć spokój umysłu. Wówczas z pewnością osiągnie swój wewnętrzny spokój i duchowe spełnienie”

Swami Premananda

 

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved