Buddha Purnima – 29 maja

Pan Budda powiedział,

“Nie czcij mnie. Świat wewnątrz mnie ochroni cię. Urzeczywistnij Prawdę.”

Swami Premananda

W pełnię księżyca w maju celebrujemy narodziny, oświecenie i samadhi Pana Buddy. Książę Gautama, który stał się Buddą, porzucił swoje niewyobrażalne przywileje, bogactwo i ziemską władzę, aby poświęcić się całkowicie duchowej ścieżce. Medytował z ogromną szczerością i koncentracją przez siedem lat; na koniec tej intensywnej sadhany osiągnął oświecenie. Opuścił las i zaczął nauczać innych, jak rozwinąć się duchowo i osiągnąć ten sam błogi stan, który on osiągnął.

“Mistrzowie na przestrzeni wieków podali podstawowe instrukcje o poznawaniu siebie. Możesz uczyć się poprzez ich przykład. Pan Budda był wielkim przykładem. Kiedy był młody, jego ojciec trzymał księcia, który później stał się Buddą, z dala od wszelkich trosk i życiowych realiów. Nie pozwalał, aby młody książę widział ludzi starych, chorych i martwych. Jak tylko książę zobaczył takie obrazy, jego potężna introspekcja poprowadziła go do natychmiastowego porzucenia świata. Zrozumiał, że fizyczne ciało jest tylko tymczasową skorupą. Poszukiwał tego co stałe, wewnątrz siebie.

Nie sugeruję, że powinniście natychmiast zostawić ten świat za sobą. Dzisiejsi ludzie są prawie niewrażliwi na widoki starości, fizycznej przemocy i chorób z powodu ich nieustannego kontaktu z telewizją i innymi mediami. Trzeba im czasu, aby zrozumieli, że zewnętrzne rzeczy są chwilowe i nierealne. Dlatego podkreślam wagę regularnych duchowych praktyk w celu rozwinięcia wewnętrznego życia, które jest stałe i prawdziwe.”

Swamidżi

Sri Premananda Ashram © 2019. All Rights Reserved